fbpx

Agencja Digital Marketingu

Restauracja w sieci

Nie ma Cię na Facebooku, czyli nie istniejesz. To oczywiście żartobliwe powiedzenie. Warto się jednak zastanowić, czy nie ma w nim ziarna prawdy? Jeśli chodzi o przeciętnego Kowalskiego, który nie zamierza być żadnym celebrytą, to oczywiście – czy ma on konto w social mediach, czy też nie – nie ma większego znaczenia, Inaczej sprawa wygląda w przypadku firm, szczególnie tych działających w branży gastronomicznej.

Podstawą działania i popularności restauracji jest doskonała kuchnia, świetna obsługa i przyjemne wnętrze. To bezsporne i najważniejsze, by klient, który raz zaszedł do lokalu, wracał tu jak bumerang. Jednak… by ktoś powracał do jakiegoś miejsca, musi tam wcześniej trafić. Restauracja powinna więc pokazać światu, że istnieje, że warto się do niej wybrać. A to wymaga reklamy.

Dziś, w dobie social mediów i zalewu informacji, nie jest to już takie proste. Obecnie większość ludzi korzysta z Internetu. Tu się komunikuje z innymi, tu znajduje wiedzę potrzebną do szkoły i pracy, tu także szuka sklepów, towarów i usług. 

Marketing klikany, a nie szeptany

Kiedyś ceniony marketing szeptany, dziś zmienił swoje oblicze. Rekomendacje odbywają się częściej w sieci niż face-to-face. Potencjalni goście chcą sobie zaoszczędzić czasu i wcześniej już sprawdzić, w jakich godzinach działa dany lokal oraz zobaczyć, jak wyglądają wnętrza i dania w menu. Na odwiedziny danego miejsca nierzadko decydujemy się z powodu aktualnej promocji lub jakiegoś konkretnego wydarzenia, np. wieczornego koncertu czy wernisażu, organizowanego w murach sympatycznej knajpki. 

Od Internetu więc nikt pragnący się promować i reklamować, nie ucieknie! Zwłaszcza jeśli chodzi o młodsze pokolenia – dla nich bez social mediów – nie istniejesz.

Co znaczy dobrze się promować?

Internet daje ogromne możliwości dotarcia do klienta. Należy je jak najpełniej wykorzystać, tworząc np. skuteczne kampanie reklamowe. 

W Facebooku można reklamować wydarzenia tematyczne i przypominać o nich zainteresowanym. Warto informować o promocjach. Można też aktualizować godziny otwarcia oraz informować o zmianach w menu. 

Ponieważ już rzadko kto, zapraszając do restauracji rodzinę czy znajomych wybiera lokal zupełnie w ciemno, ważne jest, by mieć też konto na Instagramie. Stanowić ono będzie rodzaj zdjęciowego portfolio, pokazującego wnętrza i potrawy. Fotografie powinny zostać wykonane profesjonalnie. Nie wystarczy strzelenie kilku obrazków smartfonem. Nic tak nie przyciąga klientów, jak piękne fotki – pięknych miejsc i smakowitych dań. Jednak tylko fachowiec umie wydobyć urok i wyjątkowość wnętrza. Na Instagramie warto także zamieszczać relacje z wydarzeń, w postaci fotoreportażu lub krótkich filmików. 

Zachęcić do odwiedzenia restauracji może też film na YouTube, który np. w postaci reportażu będzie pokazywać pracę restauracji. W innym szef kuchni, może nauczyć chętnych przygotowywać, jedno z popisowych restauracyjnych dań. A może warto zamieścić jakąś zabawną historyjkę z życia knajpki? Wszystko to, co sprawi, że oglądającemu zapadnie w pamięć nazwa lokalu i zaciekawiony zechce go odwiedzić.

Oddać w ręce fachowców

Wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta. Założenie konta na Facebooku czy Instagramie to moment. Rzecz w tym, że to nie wystarczy. Trzeba umieć trafić do konkretnej grupy potencjalnych klientów. Aby to uzyskać, należy odpowiednio formułować informacje, zachęcić internautów do zaglądania na to konkretne konto, a także umieć posługiwać się coraz liczniejszymi narzędziami oferowanymi przez dane medium. To podstawa, by reklamowanie się było skuteczne, a przy okazji nie drenowało restauracyjnej kasy. 

Social media to dialog. Trzeba pamiętać, że tu równie ważne, jak treści przygotowane przez restaurację, są te dodawane przez użytkowników. Oni potrafią naprawdę mocno wzbogacić content. Przede wszystkim wystawiają opinie i recenzują lokal. Wiele zależy od ich komentarzy, a także dodawanych przez nich filmów wideo i zdjęć, które są często udostępniane dalej, przez innych. 

Z internautami trzeba więc rozmawiać, w miarę szybko odpisywać na pytania, żywo reagować na ich działania. Jeśli odbywa się to w życzliwej i przyjaznej atmosferze, z pewnością to docenią. Swoje profile należy prowadzić regularnie, a nawet codziennie.

Można też pomyśleć o restauracyjnym blogu, na którym regularnie będą się pojawiać ciekawe treści.

Warto więc zatrudnić fachowców, którzy się tym wszystkim zajmą, odciążając pracowników restauracji i umożliwiając im koncentrację na codziennej pracy. Jest ona bowiem najważniejsza, bo sprawia, że każdy, kto raz zamówi coś do jedzenia, będzie chętnie tu powracać. 

Share the Post:

Related Posts

Sesje fotograficzne dla restauracji

5 Skutecznych Strategii Marketingu Digitalowego dla Hotelu i Restauracji

W dzisiejszym cyfrowym świecie marketing digitalowy stał się kluczowym narzędziem w pozyskiwaniu klientów dla hoteli i restauracji. Skuteczne strategie marketingu digitalowego mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności, zaangażowania klientów oraz generowania rezerwacji. Oto pięć skutecznych strategii, które mogą pomóc hotelom i restauracjom osiągnąć sukces w dziedzinie marketingu digitalowego.

Read More
dr Janusz Grobicki

Okres przełomu

Październik tego roku okazał się jednym z najważniejszych miesięcy, nie tylko w polskiej, ale i w globalnej polityce. Wydarzeniem dekady

Read More